O diecie bezmlecznej słów kilka

Mimo że wrodzona nietolerancja laktozy jest rzadka, zdarzają się przypadki tak zwanej wtórnej nietolerancji, zarówno stałej, jak i czasowej. Dotykać może ona, według różnych szacunków, nawet 25% społeczeństwa. Jak zastąpić produkty mleczne?

Na czym polega nietolerancja laktozy?

Laktoza to cukier mleczny, składający się z laktozy oraz galaktozy. Niska aktywność enzymu odpowiedzialnego za jej trawienie w organizmie powoduje, że cukier przedostaje się do jelita grubego, gdzie następuje jego gwałtowna fermentacja, co działa na układ pokarmowy wyjątkowo drażniąco.

Najpopularniejsze zamienniki nabiału

Zdiagnozowana nietolerancja laktozy wymaga wdrożenie odpowiedniego sposobu żywienia – powinny być to produkty bogate w wapń oraz witaminę B12. Wycofanie produktów mlecznych nie może pozostać działaniem jedynie wyprowadzającym – na ich miejsce należy wprowadzić produkty z innej grupy. Należą do nich różnego rodzaju nasiona i ziarna, suszone owoce, algi i ryby z puszki (zjadane w całości), szpinak czy jarmuż oraz napoje roślinne (na bazie owsa, ryżu, orzechów czy soi).

Obecnie co raz częściej natknąć się można na produkty bezlaktozowe – cukier mleczny zostaje w nich rozbity na glukozę oraz galaktozę (co jest przyczyną charakterystycznego, słodszego smaku). Wartości odżywcze, takie jak zawartość wapnia czy witamin, pozostają jednak bez zmian. Należy również uważać na produkty, które pozornie z mlekiem i jego przetworami nie mają nic wspólnego, zawierają jednak laktozę – wśród nich wymienić można: niskiej jakości wyroby mięsne, margaryny, pieczywo tostowe, a nawet niektóre lekarstwa.