Na jaki piec konwekcyjno-parowy postawić?

Piec konwekcyjno-parowy to podstawa wyposażenia każdej ceniącej się restauracji. Wśród wielu jego zalet wymienić należy oszczędność czasu, energii i miejsca, jak również możliwość zastąpienia nawet kilku innych urządzeń. Jak dokonać właściwego wyboru i na co, przede wszystkim, zwrócić uwagę?

Pierwszym kryterium będzie wielkość prowadzonego przez nas interesu, a co za tym idzie zarówno ilość wydawanych dziennie posiłków, jak również ich rodzaj. Przez rodzaj rozumiany będzie sposób ich przygotowywania – smażenie, gotowanie na parze, pieczenie, grillowanie. Tym samym z łatwością określimy ilość półek (a przez to pojemników) pieca, która będzie w pełni spełniać nasze oczekiwania.

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje pieca konwekcyjno-parowego, ten o zasilaniu gazowym oraz zasilaniu elektrycznym. Pierwszy z wymienionych to początkowa inwestycja większych środków, jednak koszt jego użytkowania jest niższy. Cena pieca elektrycznego jest niższa, w tym wypadku należy się jednak liczyć ze wzrostem rachunków za energię.

Istotna jest również wiedza i doświadczenie kadry pracowniczej w obsłudze tego typu urządzeń – tylko i wyłącznie ona jest w stanie zapewnić efektywność przy wykorzystywaniu pieca konwekcyjno-parowego. Mimo łatwości korzystania z nowych modeli pieców, istnieją parametry, do których ustawienia potrzebne jest przeszkolenie. Warto postawić na szkolenie nie tylko nowych pracowników, ale również tych, którzy korzystali z innego rodzaju sprzętu.

Co do wspomnianych właściwości, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na tryb pracy – czyli możliwości konwencji oraz parowania. Istotny jest również zakres regulacji temperatury czy poziomu wilgoci. Wiele modeli posiada również wbudowany system, który umożliwia zapamiętanie wielu programów, jak również system automatycznego mycia i czyszczenia urządzenia.

Czas przejść do kwestii finansów, która – w przypadku pieca konwekcyjno-parowego – może być twardym orzechem do zgryzienia. Dlaczego? Powód jest prosty – tego typu piec to jeden z droższych (o ile nie najdroższych) sprzętów w gastronomii. Jeśli jednak lokal ma być chętnie odwiedzany przez klientów, my zaś chcemy nazywać się w przyszłości restauratorami, a nie tylko właścicielami restauracji, jest to zakup niezbędny. Co więcej, przy umiejętnym użytkowaniu włożony koszt szybko się zwróci – wszystko to, dzięki profesjonalnym i smacznym daniom, które przygotujemy z jego pomocą.