Miód lawendowy – podstawowe informacje

Miód to przysmak wytwarzany od wielu tysięcy lat. Każdy rodzaj miodu posiada indywidualne walory smakowe oraz zdrowotne. A czym cechuje się miód lawendowy? Wszystko o tym miodzie opowiadamy poniżej w naszym artykule!

Jak powstaje miód lawendowy?

Miód lawendowy jest wytwarzany z nektaru lawendy lekarskiej. Roślina ta naturalnie występuje na Kaukazie, na Krymie oraz w Polsce. Po zebraniu nektarów miód ten dojrzewa w ulach. Dopiero po tym procesie miód ten jest zbierany przez pszczelarzy. Charakterystyczną cechą tego miodu jest kolor jasnożółty oraz aromat wyjątkowo łagodny. 

Jakie właściwości posiada miód lawendowy?

Miód lawendowy oczywiście jak inne miody jest źródłem węglowodanów, a tak naprawdę mówiąc cukrów prostych. Ma wysokie stężenie sacharozy w odróżnieniu od innych gatunków miodu. W związku z tym może stanowić szybkie źródło energii dla sportowców. Co więcej, miód lawendowy działa uspokajająco za sprawą lawendy, która i również z tego powodu jest składnikiem wszelkich olejków relaksujących. W medycynie naturalnej miód lawendowy jest wykorzystywany do leczenia wszawicy oraz dolegliwości związanych z zębami i nieświeżym oddechem. 

Jak kształtują się ceny miodu lawendowego?

Z uwagi na otrzymywanie tego miodu z lawendy nie jest on powszechnie dostępny w sklepach spożywczych. Dlatego miód lawendowy może wydawać się drogi w stosunku do cen innych miodów. Zazwyczaj ceny za 1 kg tego miodu wahają się w okolicach 100 zł. Oznacza to, że za słoiczek 250 gramów miodu lawendowego zapłacimy w okolicach 20-30 zł. Pomimo jednak ceny, warto zakupić miód lawendowy z uwagi na jego szczególny smak oraz właściwości odżywcze.