Jeżeli ekspres, to jaki?

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka, a także innych codziennych sytuacji, bez filiżanki kawy. Ten czarny, aromatyczny napar przez wieki stał się jednym z najpopularniejszych napojów na świecie – nic dziwnego, kawę pili już bowiem Beduini i to w XIV wieku. Dziś znamy dziesiątki sposobów jej przygotowywania – po turecku, arabsku, amerykańsku czy irlandzku, to tylko niektóre z najpopularniejszych. Jak więc sprawić, by kawa podawana przez nas sprostała wymaganiom wszystkich (a przynajmniej znacznej większości) naszych gości? Włosi, uchodzący za kawowych specjalistów, stworzyli zasadę, zwaną 4M – maccinadosatore (młynek), miscela (kawa), mano (ręka) oraz machina, oznaczająca ekspres, którego wybór jest jedną z najistotniejszych kwestii.

Podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać przed każdym zakupem tego typu sprzętu jest to, dotyczące jego przeznaczenia. Inaczej postąpi przecież właściciel miejsca, w którym to kawa gra pierwsze skrzypce, inaczej zaś ten, u którego jest ona jedynie uzupełnieniem całości. W pierwszym z wymienionych przypadków postawić należy przede wszystkim na profesjonalizm. Co bowiem charakteryzuje dobrą kawiarnię? Dobra kawa. Pierwszym krokiem do dobrej kawy jest zaś dobry ekspres. Należy skupić się wyłącznie na takich, dzięki którym nie będziemy martwić się ani o jakość, ani o ilość. Z pomocą przychodzi ciśnieniowy ekspres kolbowy, gdzie kawa wsypywana jest do kolby, a woda tłoczona pod ciśnieniem – stąd jego nazwa. Tego typu sprzętu umożliwiają kontrolę wielu parametrów, co pozwala na przygotowanie idealnego espresso, podstawy większości kaw. Ekspresy kolbowe bardzo często wyposażone są również w młynek oraz dyszę spieniającą mleko – dzięki temu możemy zaoszczędzić cenny czas.

Prowadząc lokal, który nie jest nastawiony tylko i wyłącznie na kawowych smakoszy, a kawa jest jedynie dodatkiem, zdecydować się można na ciśnieniowy ekspres automatyczny. Już sama nazwa wskazuje, że nie jest to sprzęt skomplikowany – wsypujemy kawę, wlewamy wodę, naciskamy przycisk… i już. Ten typ ekspresów wyposażony jest w młynek (umożliwiający używanie kawy ziarnistej), pojemniki na wodę (który winien być regularnie uzupełniany) oraz fusy (ten z kolei należy systematycznie opróżniać), a często także w dyszę do spieniania mleka. Nie od dziś jednak wiadomo, że to, co wykonane ręcznie, w większości przypadków jest zwyczajnie lepsze. Dlatego też, jeśli to właśnie kawa ma być głównym źródłem dochodów, nad ekspresem automatycznym powinniśmy zastanowić się kilkukrotnie.

Ostatnim rodzajem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest ekspres przelewowy. Jego konstrukcja jest prosta – kawa wsypywana jest filtra i przelewana podgrzaną wodą umieszczoną wcześniej w odpowiednim pojemniku. W wielu modelach znajduje się jednocześnie młynek oraz dysza do spieniania, co umożliwia przygotowanie nie tylko czarnej, ale również białej kawy. Najistotniejsza jest możliwość przygotowania dużej ilość kawy jednocześnie. Niestety, w tego typu ekspresie nie przygotujemy klasycznego włoskiego espresso – należy mieć to na uwadze przy zakupie.

Najważniejszymi czynnikami przy wyborze ekspresu wydają się więc: kwestia profilu prowadzonego lokalu i miejsca kawy w asortymencie, ale również cena samego sprzętu. Należy też spojrzeć na parametry takie jak waga, moc grzałki czy regulator temperatury. Kierując się wszystkimi powyższymi zaleceniami możemy mieć pewność, że nasi klienci będą zadowoleni.